Krajina snov? To sú Spojené arabské emiráty!

Je priam neuveriteľné, že pred niekoľkými desaťročiami boli Arabské emiráty len britskou kolóniou, ktorú tvorila prevažne vyprahnutá púšť. Stačilo naozaj len zopár rokov a z tejto krajiny sa stalo jedno z najbohatších miest sveta.

Čo inde vo svete neuvidíte…

Arabské emiráty sa pýšia hneď niekoľkými svetovými prvenstvami. A naozaj tu môžete vidieť veci, ktoré inde vo svete uvidíte (a zažijete) len ťažko. Čo napríklad?

shutterstock_365501231Palm Islands. Umelo vytvorené ostrovy v Perzskom zálive pozná hádam každý. Samozrejme, umelé ostrovy sú vystavané aj inde vo svete. No v takom rozsahu a luxuse, ako práve v Perzskom zálive, určite nie. Ide o ostrovy „Palm Jumeirah”, “Palm Jebel Ali” a “Palm Deira”. V pláne, respektíve vo výstavbe, je aj súostrovie „The World“, teda svet. To budú tvoriť jednotlivé kontinenty sveta.

Veľká mešita šejka Zayeda. Jedná sa o jednu z najväčších mešít na svete. Je postavená v Abú Zabí a dokáže pojať naraz až 41 tisíc ľudí! Postavená bola za viac ako 400 miliónov eur. Je naozaj luxusná, plná mramoru, zlata a kryštálov. Nachádza sa tu dokonca aj najväčší koberec na svete, ktorý bol utkaný z jedného kusu.

Burdž Chalífa. Že vám toto pomenovanie čosi hovorí? Bodaj by aj nie! Ide predsa o najvyššiu budovu na svete. A ako inak, nachádza sa práve v Arabských emirátoch, konkrétne v Dubaji. Má až 828 metrov. A nie je „naj“ len tým, že je najvyššia. Sú tu aj najrýchlejšie výťahy na svete, ktoré vozia ľudí rýchlosťou 18 metrov za sekundu. Okrem toho tu nájdete aj najvyššie položený bazén na svete.

Gold to go. To, že Arabské emiráty a ich obyvatelia nemajú hlboko do vrecka, je jasné. Svedčí o tom tiež fakt, že sa tu nachádzajú automaty na zlato, takzvané Gold to go. Po vhodení príslušnej sumy si môžete kúpiť zlaté tehly alebo mince. V Arabských emirátoch nájdete až tri takéto automaty, pričom na celom svete je ich len pätnásť.

Najlepší sociálny systém? Prakticky neexistujúca nezamestnanosť, bezplatné vzdelanie (vrátane univerzitného) a bezplatná zdravotná starostlivosť, robí z Arabských emirátov miesto, kde by chcel žiť hádam každý. Získať tu však občianstvo je prakticky nemožné.

Treba uznať, že Spojené arabské emiráty sú skutočne fascinujúcou krajinou. Za svoj rýchly ekonomický rozmach vďačia najmä bohatým zásobám ropy. Ak túžite vidieť viacero svetových „naj“, určite sa sem vyberte aspoň na dovolenku!